Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Populárny idiom „Nesúďte knihu podľa obalu“ nie vždy platí a realita knižného priemyslu je taká, že drvivá väčšina čitateľov skutočne používa obal knihy ako rozhodujúci faktor pri jej kúpe. Obal knihy môže zákazníka odradiť alebo nalákať dovnútra knihy. Zlý obal s chybami v texte, chybne formátované alebo zalomenie textu naznačuje, že vnútro knihy bude rovnako zlé.

Obal knihy nie je len billboard pre knihu, ale v istom zmysle, prvá strana príbehu. Napríklad tmavý obal knihy s množstvom tieňa, môže znamenať hrôzu, zatiaľ čo žiarivo biely obal môže znamenať motivačnú učebnicu. Obal knihy môže tiež vytvárať predsudky v mysli čitateľa o tom, ako budú vyzerať postavy, alebo príbeh knihy. Napríklad romantika a erotika využíva v tejto skutočnosti atraktívne modely a tak láka čitateľa na svoje postavy v príbehu.

Obal knihy je jedným z najväčších predajných faktorov a eknihy sa v tomto smere vôbec nelíšia. Preto vám chceme odporučiť niekoľko bezplatných online programov, kde si môžete vytvoriť svoj obal knihy.

Pri publikovaní s Amazonom môžete použiť priamo ich program Cover Creator, ktorý vám umožní nahrávať obrázky, zvoliť rozvrhnutie, dizajn a písmo.

Alternatívou je jednoduchý O RLY generátor, ktorý sa používa prevažne na používateľské príručky a vedecke práce, ktoré majú zvyčajne pomerne jednoduchý obal a to je presne to na čo sa tento generátor spolieha.

https://dev.to/rly

Ďalšou alternatívou je Canva a jej online program, ktorý je veľmi jednoduchý a jeho použitie je vhodné aj pre úplných začiatočníkov. Canva vám umožní vybrať si zo stoviek dopredu navrhnutých šablón, kde si môžete potom jednoducho zmeniť text, písmo, pozadie, vložiť obrázok, logo a obal vygenerovať vo formáte podľa potreby. Obal môžete vygenerovať vo formáte obrázku, ktorý použijete pre eknihy, alebo vo formáte PDF, ktorý je vhodný pre tlač knihy.

https://www.canva.com/create/book-covers/

 

Posledným online programom je Design Wizard, kde si prostredníctvom sprievodcu dizajnom vytvoríte jedinečnú obálku knihy v priebehu niekoľkých minút. Každý prvok vo vami vybratej šablóne je možné upravovať. Zmena pozadia, obrázkov, videí a farieb. Pridajte svoje logo, mente písma alebo zadajte vlastný popis.

https://www.designwizard.com

Recommended1 recommendation