Sorry, this entry is only available in Slovak. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Už roky spájame marec nielen s príchodom jari, ale aj s knihou.

Prečo je mesiac knihy práve v marci? Podľa jednej teórie sa stal mesiacom knihy z komerčných dôvodov a zvolili si to sami kníhkupci, lebo na jar bola malá návštevnosť v obchodoch. Podľa druhej teórie marec práve preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil a zomrel Matej Hrabenda, významný buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.

Matej Hrabenda sa narodil a aj zomrel v marci. Trápili ho však problémy so zrakom a tak po nociach, kedy už takmer nevidel a nemohol čítať knihy, chodil po susedoch a prosil ich aby mu ich čítali. Cestoval po Slovensku a zachránil mnoho kníh pred pálením a prispel ku vzniku knižníc.

Dnes hlavnú úlohu Mateja Hrebendu – šírenie kníh a knižnej kultúry – plnia knižnice. Napriek tomu, že sprístupňujú svoje knižné fondy po celý rok, v marci zvlášť aktivizujú svoju činnosť.

Recommend0 recommendations