Niektorí z obľúbených svetových autorov používali počas svojej spisovateľskej kariéry pseudonymy:

Sestry Brontëové Charlotte, Emily a Anne si vybrali rodovo neutrálne mená Currer, Ellis a Acton Bell, pretože verili, že ich písanie nebude ako ženy brané vážne.

Charles Lutwidge Dodgson, známy pod menom Lewis Carroll, bol anglický spisovateľ, ktorý napísal slávnu detskú knihu Alice’s Adventures in Wonderland spolu s knihou Through the Looking Glass.

Eric Arthur Blair, autor knihy 1984, je známejší pod pseudonymom George Orwell. Na napísanie svojej prvej knihy Down and Out in Paris and London použil pseudonym, aby neurobil hanbu svojej rodine, keďže ide o monografie, ktoré sa zamýšľajú nad tým, ako žil v chudobe.

Isaac Asimov použil fiktívne meno Paul French na vydanie série sci-fi kníh pre mladistvých.

Daniel Handler, autor románov Séria nešťastných príhod, sa ich rozhodol napísať pod názvom Lemony Snicket. Pôvodne sa rozhodol používať pseudonym na prijímanie vtipných a urážlivých materiálov od organizácií bez toho, aby musel používať svoje vlastné meno. Krížové meno je hra na príliš morálneho rozprávača Jiminyho Cricketa, ktorého pohľad je vo veľkom kontraste s témami v Handlerových vlastných dielach.

 

Slávni spisovatelia s problémami duševného zdravia

 

Theodor Seuss Geisel dostal neslávne známy titul Dr. Seuss ako poctu svojim rodičom – no jeho pseudonym začal používať oveľa skôr, keď mu dekan zakázal písať do školského humoristického časopisu, keď ho prichytil pri pití.

Mary Ann Evansová publikovala diela pod pseudonymom George Eliot, aby sa vyhla zaškatuľkovaniu do písania ľahkých romancí a aby sa jej písanie posudzovalo spravodlivo a oddelene od jej predchádzajúcej práce redaktorky a kritiky.

Stephen King vydal v 70. a 80. rokoch päť románov ako Richard Bachman, aby obišiel starú myšlienku, že autori by nemali publikovať viac ako jednu knihu ročne.

Joanne Rowlingová, autorka série Harry Potter a známejšia pod pseudonymom J.K. Rowlingová – použila ďalší pseudonym, Robert Galbraith, na publikovanie kriminálneho románu Volanie kukučky, žánru, ktorého Rowlingová bola vždy fanúšičkou, ale nemohla v ňom voľne písať kvôli obrovskému úspechu svojej fantasy série.

Samuel Clemens písal aj štipľavé satiry, z ktorých mnohé viedli k rozpakom. Hoci si vybral niekoľko pseudonymov počas svojho pôsobenia ako spisovateľ, Mark Twain sa stal jeho nom de guerre voľby, čo sú slová, ktoré nazbieral počas svojho pôsobenia ako učeň pilota parného člna.

Páči sa mi článok0 odporúčania