Litujeme, tato stránka je dostupná pouze v Slovenština. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Začalo sa to pohľadnicou, skončilo čiastočne rekonštruovanou lokomotívou. Historický obrázok takzvanej viedenskej električky, ktorá od roku 1914 premávala načas ako pravidelná linka medzi Prešporkom (dnešnou Bratislavou) a Viedňou, tak upútal Romana Delikáta, turistického sprievodcu, zberateľa fotografií a pohľadníc Bratislavy, že začal pátrať histórii tohto legendárneho spojenia. Zistil, že lokomotívy a vozne, ktoré premávali na tejto trati, sa dostali do Rakúska a tak kontaktoval vtedajšieho prevádzkovateľa. „Poslali mi fotky a napísali, že lokomotívu vyradili z prevádzky a plánujú predať ju zošrotovať, prípadne predať“ spomína Delikát.

Tridsať ton šrotu putuje na Slovensko

Spolu s kolegami Petrom Martinkom a Michalom Milatom z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy začali organizovať prednášky a verejnú zbierku na záchranu tejto unikátnej technickej pamiatky a legendy starého Prešporka. Za pomoci Bratislavského okrášľovacieho spolku a Bratislavského samosprávneho kraja sa rušeň GANZ Eg 6 na Slovensko vrátil v októbri 2011. Počas nasledovných troch rokov sa podrobil náročnej rekonštrukcii a momentálne je vystavovaný v Múzeu dopravy v Bratislave (pozri obrázok). Spojazdnenie rušňa je naplánované v ďalšej fáze rekonštrukcie.

História do vrecka

Členovia klubu Peter Martinko, ktorý po histórii viedenskej električky pátra v archívoch v Maďarsku, Rakúsku a Česku spolu s informatikom Vladom Schwarzom napísali, graficky upravili a publikovali e-knižku o kompletnej histórii jej bratislavského úseku. E-knižka vznikla za necelé 4 mesiace od nápadu až po jej publikovanie v decembri 2014. Viedenská električka má veľa fanúšikov zo Slovenska aj v zahraničí. E-knižka bola v našom prípade jediná možnosť ako ich dosiahnúť. Časovo sa jej dej odohráva pred druhou svetovou vojnou a veľa faktov pomaly stále objavujeme v archívoch a múzeách. Toto je ďaľšia výhoda e-knižky, že fakty v nej vieme upraviť a dodať novú verziu čitateľom zadarmo a rýchlo. Peniaze z predaja sú priamo určené na ďalšiu obnovu lokomotívy a jej sprevádzkovanie. Knižku si môžete kúpiť za symbolickú cenu 1,50 eur.

Táto knižka by určite nemala chýbať čitateľom portálu eknižky.sk, ktorí sa zaujímajú o históriu technických pamiatok a dejiny Slovenska.

Verzia pre Apple zariadenia je na iBooks store: ODKAZ a pre všetky ostatné platformy na adrese: ODKAZ

Prajeme príjemné čítanie.

Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy

Recommend0 recommendations