
Romantická báseň, kde autor spája folklórnu inšpiráciu s patetickým historizmom.
Romantická báseň, kde autor spája folklórnu inšpiráciu s patetickým historizmom.
Dej sa odohráva počas tureckých nájazdov. Poturčenec si dovlečie domov Slovenku ako pestúnku na opatrovanie svojho dieťaťa, zle s ňou zaobchádza a nakoniec zisťuje, že je to jeho matka. Turka (pôvodom Slováka) zobrali zo Slovenska ešte dávno za prvých nájazdov. Keď to zistí, začne s ňou zaobchádzať lepšie a prehovára ju aby zostala v Turecku…
Dej sa odohráva v meste Téby, kde na kráľovskom dvore žije u svojho strýka Kreona (tébskeho kráľa) Antigona so svojou sestrou Ismenou. V tom čase viedol Kreon vojnu a na strane nepriateľov bol aj ich brat Polyneikos. V jednej z bitiek sa navzájom s vlastnym bratom Eteoklesom zabili. No Kreon dal pochovať so všetkými poctami…
V tomto diele vyjadril básnik svoj ostrý postoj k vojne a nádej na mierový život. Dielo sa skladá z 32 sonetov a predstavuje reakciu básnika na pošliapanú a poníženú ľudskosť v čase 1. svetovej vojny. Je ostrým protivojnových protestom. Hviezdoslav vyslovuje svoje rozhorčenie nad tým, že ľudstvo tak hlboko pokleslo a kladie si otázku, kto…
Adam Šangala je vysoký a urastený mladík ktorý bol celý život utečencom, pretože spravodlivosť ho prenasledovala za to, že sa postavil proti nespravodlivosti.
Aj toto ďalšie číslo časopisu Slovenčinár je výsledkom nadšenej aktivity ľudí, ktorí ho zostavujú a prispievajú doň zadarmo a v čase osobného voľna.
Témou diela je kritika malomešťanov, ktorí podliehajú odnárodňovaniu (od slovenského národa) a maďarizácií.
Balada s ponáškou na ľudové balady. Z toho vyplýva, že za spáchaný hriech má nasledovať trest.
„Jaj, aká úroda! Ešte som takej nevidel. Čo sme žito sviezli a toto druhý voz jačmeňa, už sme nad srubom. Záčin už dnes bude plný a nebude ani vôdor stačiť. Ovos nám príde uložiť do rezačky, i do cieničky k ovčiarni. Nech nás len Pán Boh od nešťastia chráni a zavaruje, lebo teraz pod jeseň…
Do mlyna som veľmi často chodieval. Najmä v zime. Keď som sa najedol pečených zemiakov so surovou kapustou, ktorá vržďala medzi zubmi sťa remeň na kordovánkach — ja hybaj do mlyna, ktorý bol hneď za vodou. Obyčajne sedeli za stolom: mlynár, majstrová a syn Martin a jedli vždy niečo múčneho. Ej, dobré halušky s vaječnicou…
Autor poukazuje na sociálne rozdiely, honbu za majetkom, ktorá spôsobuje rozbíjanie manželstiev a porušovanie vzťahov medzi ľuďmi.
Slávy dcera je lyricko-epická skladba Jána Kollára napísaná biblickou češtinou, ktorá sa skladá zo šiestich častí. (1. Sála, 2. Labe, Rén, Vltava 3. Dunaj 4. Lethe 5. Acheron)
V poviedke sú hlavnými postavami dvaja susedia z dediny Adamovce – Adam Krt a Adam Trnka, ktorí sa pohádali pre hlúposť a zmieria sa až na jarmoku, keď jeden predáva a druhý kupuje jalovicu. Adam Krt je kapčiar z Adamoviec, ktorý sa vyberie do neďalekých Mrhanoviec na jarmok za zárobkom. Jeho žena Eva mu prikáže…
Po vodách Váhu sa vlní plť. Na plti stoja chlapi a prechádzajú cez 2 prekážky: Margitu a Besnú. Margity sa však nemusia báť. Je to ľahká prekážka. Avšak pozor! Ide Besná.
Janko Kráľ v tejto balade vyjadril svoju nespokojnosť so svetom, smútok a rozpory ale aj lásku k ľudu a odhodlanie priniesť mu slobodu. V balade opisuje chlapca menom Janko, ktorého nikto nemal rád. Dokonca aj vlastný otec ho od malička bíjaval. Janko nenachádza nikde porozumenie a preto sa uťahuje do samoty, kde je mu najlepšie.