Nietzsche v tejto práci popisuje, prečo sa rozišiel so svojím niekdajším idolom a priateľom Richardom Wagnerom. Nietzsche napáda Wagnerove názory, vyjadruje sklamanie a frustráciu z Wagnerových životných rozhodnutí (napríklad Nietzscheho mylná viera v to, že Wagner konvertoval na kresťanstvo, vnímaná ako prejav slabosti). Nietzsche hodnotí Wagnerovu filozofiu v oblasti tonality, hudby a umenia.
Zrod tragédie je kniha Friedricha Nietzscheho, ktorú vydal začiatkom roku 1872. Bolo to prvé Nietzscheho významné dielo, ktorým sa vtedy 27-ročný profesor filológie dištancoval od akademickej filológie. Nietzsche rozvíja svoj kultúrny svetonázor zo štúdií gréckej kultúry, z lásky k hudbe a z ocenenia Schopenhauera a Wagnera. Prezentuje svoje teórie vzniku a úpadku gréckej tragédie, ako…
Páteř knihy tvoří jedenapadesát encyklopedických portrétů bluesmanů mississippské delty, zpracovaných na pomezí mystifikace a fikce. Pod nimi jako pentimento prosvítá příběh hazardního hráče z přesvědčení, alkoholika, tuláka, povaleče, ale i námezdního dělníka, nuceného vzít zavděk hrubou dřinou, nezdařilo-li se ani vrhem falešných kostek ovlivnit vrtkavou štěstěnu.
Fejetony o hudbě, době, hluku, mantrách a zvuku „Hra aktivizuje zrcadlové buňky našich mozků. Tzv. jalové činnosti, jako jsou muzicírování, zpívání a tancování trénují systém zrcadlových buněk, který je pro naše životy zcela zásadní,“ Zdroj: baraka.cz