BILLERICA, priekopník a globálny komerčný líder v technológii ePaper, oznámil výsledky recenzovanej štúdie o vplyve displejov na ľudí. Štúdia zistila, že displeje s jasnejším, modrejším (alebo chladnejším) svetlom spôsobujú vyššiu úroveň stresu na bunky sietnice. Úplné podrobnosti o štúdii možno nájsť v časopise Journal for the Society of Information Display: http://doi.org/10.1002/jsid.1191.

Priemerný dospelý človek strávi pri obrazovke približne 13 hodín denne, tvrdí Nielsen. Všetok tento čas strávený pred obrazovkou má svoju cenu: vysokoenergetické modré svetlo, ktoré sa nachádza v štandardných displejoch z tekutých kryštálov (LCD) a LED obrazovkách, je potenciálne škodlivé, keď je vyžarované do očí celé hodiny. Modré svetlo predstavuje riziko pre bunky sietnice v oku a vystavenie modrému svetlu pred spaním znižuje hladiny hormónu melatonínu vyvolávajúceho spánok, čím narušuje cirkadiánny rytmus a regeneračný spánok. Medzi kľúčové poznatky z Harvardskej štúdie patria:

  • Spektrá svetla z displejov sú hlavným spúšťačom stresu na bunky sietnice.
  • Bunky sietnice stresované modrým svetlom produkujú „reaktívne oxidačné druhy“ (ROS), ktoré sa môžu hromadiť počas dlhšieho pozorovania, čo vedie k fotooxidačnému poškodeniu sietnice.
  • Zariadenia od E Ink boli pre bunky sietnice až trikrát menej stresujúce ako zariadenia LCD.
  • E Atramentové zariadenia bez predného svetla nevyžarujú žiadne modré svetlo, ktoré by zaťažovalo bunky sietnice.

„Existujúce odporúčania pre bezpečnosť displejov s modrým svetlom sú založené na spektre svetla, ktoré vyžarujú. Táto štúdia sa snažila zmerať skutočnú odozvu buniek sietnice pri vystavení komerčne dostupným displejom,“ povedal Dr. Rick Rogers, hlavný vedecký pracovník BioMedical Imaging Laboratory, Harvard School of Public Health T. H. Chan, teraz riaditeľ výskumu v BioInnovations. Inštitút, Natick, MA.

Štúdia porovnávala dva rôzne druhy displejov: LCD a ePaper displeje s prednými svetlami. LCD a ePaper majú zásadný rozdiel v spôsobe, akým využívajú svetlo. Aby bolo možné zobraziť obraz na obrazovke LCD, používajú displeje podsvietenie, zvyčajne založené na LED, na pretlačenie svetla cez materiál LCD. Naproti tomu displeje ePaper od E Ink sú ako papier: nevyžarujú žiadne svetlo. Namiesto toho odrážajú okolité svetlo a osvetľujú displej. V slabých alebo tmavých situáciách, keď nie je dostatok svetla na čítanie, využívajú displeje ePaper predné svetlá.

V štúdii boli zariadenia ePaper testované s rôznymi typmi predných svetiel: studeným bielym, teplým jantárovým a novým predným svetlom E Ink ComfortGaze™. ComfortGaze™ bol navrhnutý tak, aby znížil množstvo modrého svetla odrážaného od povrchu displeja, čím poskytuje ďalšie pohodlie pri čítaní s nižším spektrálnym výstupom modrého svetla a svetelným výstupom, ktorý má menej jantárový odtieň.

Štúdia zistila významné rozdiely medzi „teplotou farby“ používaných LED diód, pričom „studený“ režim denného svetla má modrobielu farbu a „teplý“ režim nočného svetla má jantárový vzhľad. Výnimkou bol ComfortGaze™, ktorý znižuje nebezpečný výstup modrého svetla bez vytvárania jantárovo-bieleho odtieňa v režime nočného svetla. Zariadenia s E Ink ComfortGaze™ v režime teplej bielej je možné používať trikrát dlhšie ako LCD v režime studenej bielej a dvakrát dlhšie ako ten istý LCD v režime teplej bielej farby, kým sa dosiahne rovnaká úroveň stresu.

Displeje ePaper bez predných svetiel vykazujú výhody aj v porovnaní s papierom na tlač. Jasný biely papier obsahuje fluorescenčné zjasňovače, ktoré sa v displejoch E Ink nenachádzajú. Tieto zjasňovače vytvárajú nielen čistú modrastú žiarivú bielu tlačového papiera, ale tiež zvyšujú odraz modrého svetla. Inými slovami, E Ink displeje možno považovať za bezpečnejšie pre vaše oči ako tlačový papier.

„V dnešnom digitálne prepojenom svete je často ťažké znížiť množstvo času stráveného používaním obrazoviek, ale nie všetky displeje sú vyrobené rovnako,“ povedala Lynne Garone, zástupkyňa viceprezidenta spoločnosti E Ink. „Rodičia sa čoraz viac obávajú času, ktorý ich deti strávia v škole aj vo voľnom čase používaním displejov. Presunutie časti času pred obrazovkou na zdravšie zobrazenie na čítanie a písanie nám umožňuje zostať v spojení bez toho, aby sme obetovali zdravie očí.“

Páči sa mi článok0 odporúčania