Čo robíme, keď autor zomrie s nedokončeným dielom? Necháme ho v trezoroch, ukryjeme v archívoch alebo zverejníme, aby to videl celý svet? Prečítajte si niekoľko príkladov nedokončených rukopisov od známych autorov – o niektorých ste možno nevedeli, že sú technicky neúplné.

Vladimir Nabokov – The Original of Laura

Pred smrťou v roku 1977 zanechal Vladimir Nabokov nedokončený rukopis knihy, ktorú predbežne nazval The Original of Laura. V 138 kartotékach kniha rozprávala príbeh o „nemenovanom ‚písmenovom mužovi‘ a ušľachtilom 24-ročnom mladíkovi“, ako uviedol Guardian. V roku 2008 Nabokovov syn Dmitri prezradil, že jeho otec mu dal spektrálne povolenie na vydanie knihy. Podľa Dmitrija sa mu jeho otec zjavil spoza hrobu a povedal: „Uviazol si v správnom starom neporiadku. Len pokračujte a zverejnite.“

Charles Dickens – The Mystery Of Edwin Drood

Keď v roku 1870 zomrel Dickens, Dickens dokončil iba šesť zo svojich plánovaných dvanásť dielov knihy The Mystery Of Edwin Drood. Žiaľ, jeho smrť znamenala, že identita vraha príbehu nebola nikdy odhalená.

Vánoční povídka s duchy.

 

Mark Twain – The Mysterious Stranger

Po svojej smrti v roku 1910 po sebe Twain zanechal tri nedokončené rukopisy troch rôznych, ale súvisiacich príbehov – „Kronika mladého Satana“, „Schoolhouse Hill“ a „Č. 44, tajomný cudzinec“. Všetko zahŕňalo Satana, Satanovho synovca alebo „č. 44“. Twainov životopisec, Albert Bigelow Paine, spojil tieto tri rukopisy dohromady do knihy z roku 1916 s názvom The Mysterious Stranger, založenej prevažne na knihe „Kronika mladého Satana“, ale s koncom z „č. 44“.

Dobrodružství Toma Sawyera

Gogoľ – Mŕtve duše

Ruský spisovateľ Nikolaj Gogoľ nechal veľkú časť druhej časti svojho majstrovského diela Mŕtve duše nedokončenú. Hovorí sa, že len pár týždňov pred smrťou počas náboženského pôstu spálil veľkú časť dokončenej časti dva. Kniha sa tak ako tak končí v polovici vety, hoci vedci diskutujú, či to bol úmysel alebo nie.

Taras Bulba

 

Romány Franza Kafku

Mali by sme veľmi málo diel Franza Kafku, keby nebolo jeho rebelského priateľa a spisovateľského kolegu Maxa Broda. Kafka počas svojho života veľa nepublikoval a svoje tri veľké romány – Proces, Zámok a Amerika – nechal nedokončené, keď v roku 1924 zomrel. Požiadal Broda, svojho literárneho vykonávateľa, aby ich zničil, no Brod neposlúchol.

Páči sa mi článok0 odporúčania