Prieskum odhalil, že 54 percent čitateľov trávi čítaním menej ako 1 hodinu týždenne, pričom iba 23 percent číta viac ako 16 hodín týždenne. To vytvára akýsi zmiešaný scenár, kde máme čitateľov, ktorí veľa čítajú, a tých, ktorí sú pravým opakom.

 

Inštalácia anglicko – slovenského slovníku do čítačky KOBO

 

Sobota sa tiež ukázala ako obľúbený deň pre čítanie kníh, nasledujú piatky a nedele. Prieskum tiež odhalil, že 23 hodina je pre väčšinu ľudí preferovaný čas pre čítanie kníh. Čo sa týka samotných nákupov kníh, tí, ktorí si kúpili 1 – 10 kníh, tvoria 32 percent opýtaných. Zaujímavé je, že opäť 32 percent si kúpilo 11 – 20 kníh.

Pokiaľ ide o výber kníh, ktoré čitatelia čítali v roku 2022, Kobo odhalil, že romány si  prečítalo 58 percent čitateľov, pričom účtovné knihy, obchodné a knihy o finančnom manažmente tvorili druhé miesto s 50 percentami. Psychologické a inšpiratívne knihy si prečítalo 44 percent čitateľov a ich popularita rastie. Naopak, dva najvyššie segmenty zaznamenali pokles popularity.

Pokiaľ ide o audioknihy, prieskum tiež ukázal, že preferované miesto na počúvanie audiokníh je v posteli, potom nasleduje verejná doprava.

Páči sa mi článok0 odporúčania