Dystopický román Georga Orwella „1984“ bol v Rusku katapultovaný do centra pozornosti, odkedy 24. februára táto krajina napadla Ukrajinu. Mnohí našli paralely medzi knihou – napísanou v roku 1949, ktorá opísala svet pod totalitným dohľadom – a dnešným Ruskom, kde sú obyčajní ľudia trestaní za to, že útok Moskvy na Ukrajinu označili za vojnu. Román je teraz stredobodom protivojnových protestov.

Stala sa kniha „1984“ v Rusku od začiatku vojny populárnejšia?

Predaj knihy „1984“ v Rusku vzrástol v marci o 30 % v kníhkupectvách a o 75 % online v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Citáty z románu boli široko používané medzi protivojnovými aktivistami v Moskve, Petrohrade, Jekaterinburgu a ďalších ruských mestách.

Orwellov román bol však v Putinovom Rusku vždy populárny: v rokoch 2010 až 2019 to bola jedna z najpredávanejších kníh desaťročia s predajom 1,8 milióna fyzických kópií. Román sa dokonca v roku 2015, rok po tom, čo Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov, dostal medzi 10 najpredávanejších ruských bestsellerov.

 

1984

 

Dokážete si ešte stále prečítať novelu „1984“ v Rusku?

Teoreticky „1984“ nebola zakázaná a môže sa voľne šíriť.

Právnička Anastasia Rudenko a podnikateľ Dmitrij Silin začali minulý mesiac bezplatne distribuovať kópie knihy „1984“ okoloidúcim v meste Ivanovo, severovýchodne od Moskvy. Dvojicu však zadržali a obvinili z diskreditácie ruskej armády, za čo im hrozí 15 rokov väzenia.

Napriek tomu, že novela „1984“ je v Rusku stále k dispozícii, jej budúcnosť môže byť ohrozená. V susednom Bielorusku bol román stiahnutý z regálov najväčšieho distribútora kníh v krajine, Belkniga – hoci úradníci popierajú, že by kniha bola formálne „zakázaná“.

Čo hovoria ruskí predstavitelia o novele 1984?

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová odmietla myšlienku, že ruský autoritatívny obraz pripomína svet z knihy „1984“, pričom namiesto toho tvrdí, že Orwellova kniha bola o „konci [západného] liberalizmu“.

„Dlhé roky sme verili, že Orwell opísal hrôzy totalitarizmu. Toto je jeden z najväčších globálnych falzifikátov,“ povedala vo verejnom prejave v Jekaterinburgu. „Zobrazil, ako liberalizmus privedie ľudstvo do slepej uličky.“

Je novela „1984“ skutočne o konci liberalizmu?

Od vydania knihy „1984“ v roku 1949 mnohí čitatelia spojili dystopickú spoločnosť románu so Sovietskym zväzom. Vládca krajiny Veľký brat má čierne fúzy a vlasy podobné sovietskemu vodcovi Josifovi Stalinovi a svoju doménu vedie pod oficiálnou ideológiou „neoboľševizmu“.

 

Stalin

 

Sovietske úrady tiež videli paralely – natoľko, že knihu zakázali až do roku 1988. Tiež presadzovali myšlienku, že novela „1984“ bola kritikou kapitalistického liberalizmu, čo je rovnaké tvrdenie, ktoré teraz odzrkadľujú ruskí predstavitelia.

Zdroj

 

Odporučiť0 odporúčania