Dystopický román Georga Orwella „1984“ bol v Rusku katapultovaný do centra pozornosti, odkedy 24. februára táto krajina napadla Ukrajinu. Mnohí našli paralely medzi knihou – napísanou v roku 1949, ktorá opísala svet pod totalitným dohľadom – a dnešným Ruskom, kde sú obyčajní ľudia trestaní za to, že útok Moskvy na Ukrajinu označili za vojnu. Román je teraz stredobodom protivojnových protestov.

Stala sa kniha „1984“ v Rusku od začiatku vojny populárnejšia?

Predaj knihy „1984“ v Rusku vzrástol v marci o 30 % v kníhkupectvách a o 75 % online v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Citáty z románu boli široko používané medzi protivojnovými aktivistami v Moskve, Petrohrade, Jekaterinburgu a ďalších ruských mestách.

Orwellov román bol však v Putinovom Rusku vždy populárny: v rokoch 2010 až 2019 to bola jedna z najpredávanejších kníh desaťročia s predajom 1,8 milióna fyzických kópií. Román sa dokonca v roku 2015, rok po tom, čo Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov, dostal medzi 10 najpredávanejších ruských bestsellerov.

 

1984

 

Dokážete si ešte stále prečítať novelu „1984“ v Rusku?

Teoreticky „1984“ nebola zakázaná a môže sa voľne šíriť.

Právnička Anastasia Rudenko a podnikateľ Dmitrij Silin začali minulý mesiac bezplatne distribuovať kópie knihy „1984“ okoloidúcim v meste Ivanovo, severovýchodne od Moskvy. Dvojicu však zadržali a obvinili z diskreditácie ruskej armády, za čo im hrozí 15 rokov väzenia.

Napriek tomu, že novela „1984“ je v Rusku stále k dispozícii, jej budúcnosť môže byť ohrozená. V susednom Bielorusku bol román stiahnutý z regálov najväčšieho distribútora kníh v krajine, Belkniga – hoci úradníci popierajú, že by kniha bola formálne „zakázaná“.

Čo hovoria ruskí predstavitelia o novele 1984?

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová odmietla myšlienku, že ruský autoritatívny obraz pripomína svet z knihy „1984“, pričom namiesto toho tvrdí, že Orwellova kniha bola o „konci [západného] liberalizmu“.

„Dlhé roky sme verili, že Orwell opísal hrôzy totalitarizmu. Toto je jeden z najväčších globálnych falzifikátov,“ povedala vo verejnom prejave v Jekaterinburgu. „Zobrazil, ako liberalizmus privedie ľudstvo do slepej uličky.“

Je novela „1984“ skutočne o konci liberalizmu?

Od vydania knihy „1984“ v roku 1949 mnohí čitatelia spojili dystopickú spoločnosť románu so Sovietskym zväzom. Vládca krajiny Veľký brat má čierne fúzy a vlasy podobné sovietskemu vodcovi Josifovi Stalinovi a svoju doménu vedie pod oficiálnou ideológiou „neoboľševizmu“.

 

Stalin

 

Sovietske úrady tiež videli paralely – natoľko, že knihu zakázali až do roku 1988. Tiež presadzovali myšlienku, že novela „1984“ bola kritikou kapitalistického liberalizmu, čo je rovnaké tvrdenie, ktoré teraz odzrkadľujú ruskí predstavitelia.

Zdroj

 

Páči sa mi článok0 odporúčania