Po stáročia používali pseudonymy rôzni významní autori, ktorí chceli zakryť svoju pravú identitu. Spisovatelia používajú pseudonymy z rôznych dôvodov a mnohí úspešní klasickí spisovatelia sú známi viac pod ich pseudonymami ako pod ich skutočnými menami.

Čo je pseudonym?

Definícia pseudonymu (alebo nom de plume vo francúzštine) je falošné meno, ktoré používa spisovateľ pri písaní a publikovaní svojej práce, aby sa ochránil alebo zvýšil šancu na úspech. Zatiaľ čo autorské pseudonymy sú v súčasnosti menej používané, najmä v digitálnom veku, stále existuje množstvo dôvodov, prečo sa autor môže rozhodnúť nejaký použiť.

4 dôvody, prečo autori používajú pseudonymy

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa autor rozhodne použiť pseudonym a nie svoje skutočné meno:

  1. Chcú vyskúšať niečo nové. Keď sa slávny autor známy písaním špecifického typu románu chce venovať inému žánru, môže sa rozhodnúť prijať falošné meno. Agatha Christie prijala falošné meno Mary Westmacott, keď písala romantické romány, aby mala slobodu objavovať nový žáner bez toho, aby sklamala očakávania svojich fanúšikov mysterióznych románov.
  2. Potrebujú nový začiatok. Nie každý román sa stane bestsellerom – v skutočnosti niektoré možno všeobecne nenávidieť. Nové meno môže dať autorovi ďalšiu šancu vydať svoje dielo bez zaujatosti alebo predispozície a obísť možnosť, že jeho písanie bude okamžite odmietnuté, keď uvidí svoje skutočné meno.
  3. Nemôžu publikovať pod svojím skutočným menom. Týkalo sa to najmä autoriek z devätnásteho storočia (a skôr), ktoré nemohli byť publikované, pretože boli ženy. Osvojili si alter egá a rôzne pseudonymy, aby napísali, čo chceli, a zároveň udržali svoju skutočnú identitu v tajnosti. To využili aj hollywoodski scenáristi, ktorí sa počas McCarthyho éry v 40. a 50. rokoch dostali na čiernu listinu. Dnes mnohí spisovatelia môžu používať pseudonymy na zakrytie svojej pravej identity pre svoju každodennú prácu, pričom nechcú, aby ich šéfovia alebo kolegovia vedeli, že píšu konkrétny žáner, a boli predmetom skúmania alebo hanby. Pre niektorých môže byť znepokojujúce zistenie, že ich chirurg je plodným spisovateľom vražedných trilerov.
  4. Ich skutočné meno sa už používa. Autor môže zdieľať meno iného známeho autora (napríklad v Spojených štátoch je viac ako 4 000 ľudí, ktorí majú meno „James Patterson“) alebo slávnej literárnej postavy. Alebo môže mať spisovateľ super jednoduché a bežné meno a chce, aby bolo pre potenciálnych čitateľov jedinečnejšie a zapamätateľné.

 

10 slávnych pseudonymov

Páči sa mi článok0 odporúčania