Friedrich Nietzsche bol nemecký filozof, kultúrny kritik, básnik, skladateľ, latinský a grécky vedec. Napísal niekoľko kritických textov o náboženstve, morálke, súčasnej kultúre, filozofii a vede, prejavujúcich záľubu v metafore a irónii. Nietzscheho meno sa spájalo s nemeckým militarizmom a nacizmom, hoci neskorší vedci z 20. storočia túto koncepciu jeho myšlienok vyvrátili.

Tu je zoznam 5 vecí, o ktorých sme si istí, že ste o ňom nevedeli.

Myslel si, že alkohol je rovnako zlý ako kresťanstvo. Nietzsche sústredil alkohol a kresťanstvo do rovnakej kategórie. Nietzsche si podľa Bottona nemyslí, že by sme mali „utápať svoje smútky“. Ako taký nikdy nepil. Nietzsche podľa Bottona veril, že kresťanstvo ako alkohol „tlmí bolesť“, ale tiež „oslabuje odhodlanie prekonať problém, z ktorého bolesť vyvstala“.

Nietzsche bol vynikajúci, ale často nepochopený, pretože používal stručné, ostré komentáre nazývané aforizmy, ktoré mali ľudí strhnúť a prinútiť ich premýšľať. Ak sa to vezme v nominálnej hodnote, mnohé z týchto aforizmov sa zdajú tvrdé a kruté. Možno z tohto dôvodu bol Nietzsche populárnym filozofom v nacistickom Nemecku, kde sa používal na ospravedlnenie nacistických činov.

Nietzscheho filozofia je založená na dvoch témach: Boh neexistuje a ľudí vedie iba túžba získať moc.

Napriek všetkým rečiam o morálke tvrdil, že morálka neexistuje a nemali by sme sa za ňu vydávať. Morálka je iba fasádou, ktorá zakrýva skutočnú motiváciu ľudí: túžbu ovládať iných ľudí a brániť iným ľuďom v ich ovládaní. Nazval to „Vôľa k moci“ a tvrdil, že všetky pokusy o budovanie spoločnosti bez toho, aby si uvedomili ústretovosť tejto vôle k moci, sú odsúdené na zánik.

Nietzsche proti Wagnerovi

Pretože Boh neexistoval, tvrdil, že kresťanstvo bolo iba trikom, ako udržať moc v rukách väčšiny, ktorá sa pohoršovala nad niekoľkými, ktorí boli vhodnejší na vládnutie.

Páči sa mi článok0 odporúčania