Čo treba brať do úvahy pri výbere medzi Kindle a Kobo

Pokiaľ ide o rozhodovanie o tom, ktorú z čítačiek elektronických kníh by ste si mali kúpiť, máte na výber skutočne iba tri značky: čítačky elektronických kníh Amazon Kindle, Kobo a PocketBook. Ja sa budem dnes venovať čítačkám Kobo a Kindle. Čím sa teda odlišuje Kindle od Kobo?

Softvér bežiaci na čítačkách Kindle a Kobo je v skutočnosti dosť podobný – v prvom rade vám samozrejme umožňujú nákup a čítanie elektronických kníh. Počas čítania vám modely oboch značiek povedia, ako ďaleko ste prešli každou knihou, koľko stránok vám ešte zostáva, ako dlho vám asi bude trvať dokončenie atď. Klepnutím môžete vyhľadávať definície slov, pridávať poznámky a zvýraznenia a veľmi ľahko vyhľadávať v elektronických knihách buď v aplikácii Kindle eReader, alebo Kobo eReader. Medzi možnosťami prispôsobenia modelov Kindle a Kobo je malý rozdiel. Obidve značky vám umožňujú upraviť štýl a veľkosť písma tak, aby vyhovovali vašim potrebám, s možnosťou zmeny okrajov a medzery medzi odsekmi. Možno stojí za zmienku, že Kobo Forma umožňuje čítať v orientácii na šírku aj na výšku, zatiaľ čo Kindle Oasis sa drží portrétu. Čítačky Kindle majú po softvérovej stránke niekoľko doplnkov, vrátane integrácie s komunitnou stránkou GoodReads. Je to pekný doplnok, ktorý však možno nie je taký dôležitý, aby vás odlákal od kúpy čítačiek Kobo.

Komentár: Kindle Paperwhite (2015)

Všeobecná zhoda je v tom, že Amazon má väčší obchod s elektronickými knihami ako Kobo, ako aj to, že Kobo podporuje väčšiu škálu formátov elektronických kníh a dokumentov. Pokiaľ ide o online obchody, aj keď je Amazon nepochybne väčší, v knižnici Kobo sa stále nachádza asi 5 miliónov elektronických kníh. Na oboch platformách nájdete tituly populárnych autorov, ako sú JK Rowling, Lee Child a Hilary Mantel. Stojí za to vyskúšať si obchod Kindle a obchod Kobo, aby ste si pred výberom zariadenia overili, či sú v ňom zahrnuté aj vaše obľúbené literárne diela. Pokiaľ ide o formáty, Kindle dokáže natívne spracovať vlastné formáty elektronických kníh spoločnosti Amazon, ako aj textové, PDF, MOBI a PRC súbory a navyše existuje podpora pre audioknihy v aplikácii Audible. Čítačky Kobo zvládnu širšiu škálu formátov vrátane otvorenejšieho formátu elektronických kníh EPUB, webových stránok HTML a štandardných formátov pre digitálne komiksy a grafické romány bez akejkoľvek konverzie. Pre Kobo je to mierna výhra.

Komentár: Kobo Aura H2O

V mnohých kľúčových kategóriách medzi Kindle a Kobo nie je moc na výber: napríklad dizajn zariadení a ceny sú zhruba podobné a skutočne neexistujú nijaké veľké rozdiely pokiaľ ide o softvér, ktorý beží na týchto čítačkách elektronických kníh. Obe značky vyrábajú čítačky elektronických kníh, ktoré sú cenovo dostupné a majú radosť z ich používania.

Páči sa mi článok0 odporúčania