Predstavíte sa nám trochu?
Áno, i keď sa držím v úzadí, určite sa patrí povedať aspoň niečo. Môžem napríklad spomenúť, že autorské hárky mi nie sú úplne cudzie. Pod iným menom som v cudzom jazyku napísal dve kratšie práce veľmi odlišného žánru (časopisecké príspevky). Tie sa mnohokrát po sebe umiestnili v celosvetových štvrťročných rebríčkoch najčítanejších článkov daného časopisu vychádzajúceho u popredného medzinárodného vydavateľstva. Rád by som niečo zaujímavé ponúkol aj našim priateľom dobrého čítania a vznikla z toho nakoniec myšlienka knižnej série.
Nepoviete nám predsa len aspoň trošku viac?
No, môžem azda prezradiť, že patrím k vekovej skupine, ktorá ešte stihla poznať posledných pamätníkov 19. storočia a zároveň mala príležitosť podieľať sa na tvorbe výdobytkov 3. milénia. V danom období sa odohralo veľa zaujímavého – viac, ako za celé veky predtým – a ešte viac sme toho zatiaľ nepochopili. Dovoľte mi preto, aby som sa predstavil ako spisovateľ čerpajúci z nedoriešených záhad minulosti. Ako spisovateľ, ktorý svojich hrdinov vysiela z dobre známeho každodenného života do sveta nečakaných zvratov, aby tam tieto záhady riešili. Spolu so všetkými trampotami a neobvyklými dobrodružstvami, ktoré k tomu patria.
Čo vás inšpirovalo k napísaniu vašich kníh?
Ako deti sme sa hrávali na archeológov. Občas sme natrafili na zvláštne veci, ktoré nám nedokázali vysvetliť ani najstarší obyvatelia. K písaniu ma spoluinšpirovalo vzrušenie tých mesiacov a rokov, keď sme nevedeli obsedieť v škole a tešili sme sa na ďalšie prehľadávanie starých pôjdov a iných zakázaných zákutí. Na tieto nefalšované zážitky nechcem nikdy zabudnúť a prežívanie atmosféry ozajstného tajomna premietam aj do svojich príbehov. Pochopiteľne, s príslušnou dávkou fantázie a vymysleného pokračovania pretrhnutých osudov.
Kto je vašou obľúbenou postavou z vašich kníh a prečo?
Je to doktor Barton v jeho byte plnom kadejakých vykopávok a vynálezov. Pri blkotajúcom ohni v knižnici pomáha ľuďom riešiť obtiažne problémy v situáciách, keď iné pokusy zlyhali. Hoci sa mu zločin vyslovene protiví a kriminálnikom sa zo všetkých síl vyhýba, v konečnom dôsledku priškripne viac naničhodníkov ako celé policajné oddelenie. Potom je tu tretiak Bruno s kamarátmi. Tých mám rád pre ich zvedavosť a pátračskú vynaliezavosť. Vďaka ich prieskumným výpravám a detskej úprimnosti sa život dospelých postáv poriadne zamotáva. Mám rád aj postavy obyčajných ľudí z okolia, pretože vďaka nim si celá staromestská štvrť zachováva niečo z tradičných morálnych hodnôt a humorného optimizmu. Bez nich by to mal zvedavý Bruno aj slobodomyseľný doktor Barton stonásobne ťažšie, pretože ich záhadologické dobrodružstvo sa začína v neľahkých časoch hlbokej totality.
Sú to teda knihy pre deti alebo pre dospelých?
Aj, aj. V príbehoch vystupujú deti aj dospelí. Zvládnu ich už starší žiaci a dospelých zasa zaujmú inými aspektmi.
Vždy ste chceli písať knihy?
Nie. Knihy som vždy chcel čítať. Lenže napriek narastajúcej záplave nových titulov mi akosi prestala stačiť zásoba takých kníh, ku ktorým by som sa po prečítaní rád vracal aj po nejakom čase (a to ja robím vcelku rád – svoje obľúbené príbehy často čítam viackrát). Vadí mi aj populárna presýtenosť brutalitou a stereotypná preťaženosť nereálnymi monštrami.
Ktorých spisovateľov obdivujete?
Zaujal ma Arthur C. Doyle a jeho menej známy Stratený svet i veľmi známy Sherlock Holmes. Nezabudnuteľný je Jules Verne – najmä Cesta do stredu Zeme, Tajomný ostrov, alebo Tajomný hrad v Karpatoch (vrátane vtipného českého filmového spracovania). Z detstva mi utkvel Robert Arthur (Traja pátrači), Zbigniew Nienacki (Pán Tragáčik), Lucy Maud Montgomery (Anna zo Zeleného domu). Neskôr ma “zachránili“ napríklad J. K. Rowling (Harry Potter), Dan Brown, Axel Munthe, Dick Francis, Rex Stout, Alexandre Dumas, Charles Dickens, či Victor Hugo.
Popíšete nám cestu k vašej prvej knihe?
Och, tak z toho by bola ďalšia kniha – ale nie taká, aké chce písať moje vnútro. Čitateľom však môžem sľúbiť, že s mnohými pozoruhodnosťami z tejto cesty sa v odľahčenejšej podobe stretnú v napínavých prípadoch školáka Bruna a enigmatického doktora Bartona. Pretože aby sa títo hrdinovia mohli vyberať do sveta prekvapivých zistení a netušených objavov, treba sa im neraz popasovať s mnohorakými prekážkami. K tým patria aj ťažkosti ich obyčajných životov v tragikomickej dobe, v ktorej musia na začiatku svojho veľkého pátrania žiť.
Čo by ste zaželali našim čitateľom?
Aby mali aj v dnešnom uponáhľanom svete vždy dosť času na dobrú knihu. Aby sa k nim dobré knihy podľa ich vkusu vždy dostali. Zdravie a pohodu domova, aby si to všetko mohli naplno užiť.
Pridať hodnotenie
Thanks for submitting your comment!