Dňa 14.2.2018 sme sa s kamarátom rozhodli tak trošku precestovať Slovensko vlakom. On išiel z Brna a ja z Banskej Bystrice. Mali sme sa stretnúť vo Vrútkach vo vlaku R 603 PSS Lišiak. Potom sme plánovali vystúpiť v Margecanoch a mať tam čas na prestup na REx 1782 Geravy. A potom v Banskej Bystrici by sme sa rozlúčili a on by šiel do Zvolena. Nuž, koľko sme toho stihli, koľko nie dosť záviselo na Železničnej Spoločnosti Slovensko (ďalej len „ZSSK“) a Železniciach Slovenskej Republiky (ďalej len „ŽSR“).

Ráno som si kúpil lístok z Banskej Bystrice cez Vrútky do Margecian a z Margecian do Banskej Bystrice. Nastúpil som do vlaku R 334 Kysuca, smerujúceho do stanice Ostrava-Svinov. Usadil som sa vo vozni Bd. Osobne mi staršie vozne nevadia, pretože som rád, keď si môžem vyvetrať reálnym vzduchom a nie spoliehať sa na klimatizáciu. Pozerám, že ak všetko pôjde podľa plánu, tak by som nemal mať problém.

OMYL

Niekto múdri rozhodol, že ideme čakať 20 minút na R 831 Amazon. Eh. Dobre. Neviem, kto je tá osoba, ale má moju vrelú vďaku a pozdrav. Takže namiesto odchodu zo stanice 9:34 odchádzame z Banskej Bystrice 9:54. Prisadá si ku mne staršia paní. Jej otázka bola, či náhodou toto nie je prvá trieda. Krútim hlavou s pobaveným úsmevom. Bd. Prvá trieda, to isto. Po chvíli prichádza pani sprievodkyňa a tak mi to nedá a skúšam sa spýtať, či teda bude R 603 vo Vrútkach čakať. Aj keď je mi jasné, že to ešte vedieť nebude, ale s drobnou dušičkou sa pýtam. Povie mi, že okolo Turčianskych Teplíc bude vedieť, že najprv musíme prejsť cez Harmance aby vedela povedať.

022018 2041 Otvorenmail1

Zdroj: internet

Zastavujeme v Uľanke. Sprievodkyňa ide okolo mňa a hovorí „No a sme došli.“ Samozrejme, že sa križujeme s vlakom R 341 Beskyd. Prichádza o minútu a obchádza nás. Po ďalšej minúte sa náš vlak rozbieha a skrýva sa v tuneloch. Bonus. Vlakové hlásenie. Počkať, však som v Bd? Čo? Som chvíľu zmätený a zľaknutý. Potom si uvedomujem, že to je vozeň z rekonštrukcie vo vlastnej réžií. To chválim ZSSK!

Prešli sme cez zastávku Horná Štubňa obec a už vidím, že pani sprievodkyňa volá. No a po chvíli chodí po kupé hovoriť, že ich bude čakať vlak R 604 Dargov. Môžu byť šťastný. Prichádza ku mne krútiac hlavou, že vlak R 603 na nás čakať nebude, že ide načas. (Už vtedy meškal 4 minúty podľa mapa.zsr.sk). Údajne kvôli tomu, že máme meškanie 20 minút a ten vlak nás tak veľa čakať nebude. … Že maximálne 10 minút. Zopakujte to, prosím. A pripomeňte mi, prečo mešká náš vlak. Samozrejme pani sprievodkyňa z toho nebola nadšená. Súcitila so mnou. Nie je to jej vina. Jednoducho sme čakali, ale nás už počká máločo. Ale počká 604 do druhého smeru, to je hlavné.

Kamarát je vo vlaku R 603, ja vlak R 603 nestíham. Ak nestihneme vlak R 603 nestihneme ani vlak REx 1782 Geravy. Tlieskam ZSSK. Môj tlak je zvýšený a pozerám si v bazáre dáke auto, pretože ma prestáva takéto situácie riešiť. Chcete ísť na výlet, ale je to takmer nemožné, lebo žiadny vlak vás vlastne nečaká a na niektorých tratiach chodia 2-3 vlaky za deň. (pozerám sa na teba trať Margecany-Banská Bystrica(dobre tu chápem, že to nie je extra nutné) a trať Hronská Dúbrava-Banská Štiavnica).

Nuž môj nápad je dokúpiť si lístok cez internet z Vrútok do Žiliny a tam si vybaviť lístok na Pendolino. Problém? Jup. Náš vlak podľa cestovného poriadku z Vrútok odišiel. Ale ešte sme neboli ani v Martine. Tak prosím sprievodkyňu, či by mi teda taký lístok vydala. Chvíľu riešila, ako mi to vydá tak, aby som nemusel platiť prirážku, pretože som meškal kvôli vlaku a mením plány kvôli meškaniu, nie z čistého rozmaru. Podarilo sa. O chvíľu ku mne pristupuje s tým, že vlak R 603 nabral meškanie cca 6 minút. Cítil som sa zle, keď som jej hovoril, že môj kamarát z vlaku vystúpil a vlak už odišiel. Zničil som nádej veľmi milej sprievodkyni.

Jednoducho nádherná ukážka toho, že keď to nepotrebujete tak ten vlak bude čakať aj 20 minút. A keď to potrebujete tak nepočká ani tých 13 minút, ktoré by musel postáť v ŽST Vrútky. Neviem, kto je za to zodpovedný, a keby som to vedel, tak idem vynadať priamo jemu do očí, že, či je normálny. Napokon aj tak tá R 603 má 15 minút prestoj v stanici Poprad-Tatry. Tu ma neoklame nikto. Dobre o nich viem. Takže keby chvíľu počkala, nič tak hrozného sa nestalo. A bol by aspoň ďalší cestujúci spokojní – skupina cestujúcich. Nebol som jediný, čo chcel na ten vlak prestúpiť.

Ale ja už som mal lístok do Žiliny. Kamarát pristúpil vo Vrútkach a zviezli sme sa do Žiliny, kde som expresne kupoval lístok štýlom, že sa to pani pokladníčka snažila urobiť tak, aby som za trasu Vrútky-Margecany nemusel platiť dvojmo. Tak mi dala lístok Žilina-Vrútky a Margecany-Kysak. A miestenku na SC 214 Pendolino Košičan. Akurát, už som mal nastupovať, keď mi dávala lístok. Kamarát šiel k vlaku, že povie, že ešte dobieham. Samozrejme som ho obiehal v podchode, pretože bol mierne stratený. Ledva za mnou stihol utekať. Skákal som od podchodu do vlaku – výkon by mi mohli závidieť športovci na olympiáde. Ale úspešne sme boli na palube SC 241 Pendolino Košičan.

022018 2041 Otvorenmail2

Táto cesta bola zatiaľ najpohodlnejšia. Jednoducho pekná, čistá súprava, príjemný personál, ktorý som si vyhľadal a vysvetľoval svoju situáciu. Vlaková čata nado mnou krútila hlavou. Toľko papierikov som mal v ruke, že som nevedel, čo jej mám vlastne ukázať. Ale úspešne sme to zvládli. Chvíľu sme si posedeli na miestach. Potom sme sa šli najesť, lebo sme obaja dlho nejedli. A chcel som si kúpiť lístok na vlak R 610 iZlato.sk cez mobilné rozhranie. Viem, že mám peniaze na kreditnom konte. Ale kašlem na to, že zaplatím z karty, lebo ma fakt nebaví ťukať do zmenšenej plnej stránky. Poctivo ťukám platobné údaje. NIE JE SIEŤ. Tak znova. Chyba. Do čerta! Bol by som nadával, ale už dnes bolo horšie. Kašlem na to, pretože, kým nejestvuje aplikácia, ktorá by si pamätala moje platobné karty, alebo by sa ňou dalo platiť pomocou kreditu, tak by som nad tým strácal nervy.

Hovorím si, že nakúpim tento lístok v Kysaku na stanici.

OMYL!

Stanica v Kysaku je plná a rad pri pokladni je masívny. Okej. Znova mobilná stránka. Dákym zázrakom, to prešlo vo chvíli, keď vlak vchádzal do stanice. Vlak, ktorým som niekoľko rokov dochádzal do Bratislavy. Je streda a ten vlak vyzerá, akoby bola nedeľa. Narvaný. NARVANÝ. Aspoň tam za tie roky radia nové vozne. Cestujeme len do stanice Margecany. Takže je nám to jedno, lebo je to chvíľočka. Prestupujeme.

Vždy sa na trasu Margecany – Banská Bystrica teším, je to krásna trasa na výlet vlakom. Opriete sa v okne a pozorujete krajinu. Moje nadšenie opadá, keď vidím motorový vozeň rady 813 s nápisom Banská Bystrica.

022018 2041 Otvorenmail3

Vlak je natlačený ľuďmi. Je pravda, že po dvoch staniciach vystúpia, ale aj tak, vážne ZSSK? Vlakový personál nás informuje o tom, že v Polomke musíme prestúpiť na druhý vlak. Čo to? Nikde na internete, ani na stanici, takúto informáciu nepodali. ) O čo sa jedná? Nie je tam výluka, tak prečo? Tak sme sa hrkali motorákom do Polomky. A bolo po zážitku. Teda on zážitok bol, ale chýbal komfort klasickej súpravy.

V Polomke síce prestupujeme do veľkej súpravy, ale už je tma. Takže pre zmenu nevidíme krajinu. Ale vidíme svetielka a sme omnoho spokojnejší. Ale vysvetlenie ohľadom prestupu, furt žiadne. Že, aký je za tým dôvod? Proste prestúpte. Okej, teda.

Ale úspešne sme to zvládli. Dostali sme sa do Margecian a išli sme vlakom do Banskej Bystrice jednou z najkrajších železničných trás Slovenska. Aj napriek komplikáciám. Kamarát to chcel síce v Žiline vzdať, ale ja a vzdať sa? Nehrozí.

No a gól bol v Banskej Bystrici, keď kamarát mal prestúpiť na vlak R 345 Kysuca, ktorý meškal nevedno prečo 40 minút*. (*Skrátil svoje meškanie na 25 minút.) Kopa srandy.

Týmto článkom, by som sa chcel zároveň poďakovať vlakovým personálom a pokladníčke. Hlavne sa chcem verejne poďakovať sprievodkyni z vlaku R 344 Kysuca, ktorá mi veľmi pomohla a bola ochotná so mnou túto blbú situáciu vyriešiť.

Pokladničke v Žiline, ktorá mi lístok na Pendolino aj vďaka komplikáciám vydala vcelku rýchlo.

A za tolerantnosť pani sprievodkyne v Pendoline, na ktorú som vybalil všetky papieriky, ktoré reprezentovali môj lístok.

022018 2041 Otvorenmail4

Banská Bystrica > Žilina > Kysak > Margecany > Banská Bystrica na mape.

022018 2041 Otvorenmail5

Porúčam sa.

Odporučiť0 odporúčania