Ahoj! Pred rokom, keď som rozmýšľal, či kúpiť čítačku, alebo tablet som sa rozhodol nakoniec pre tablet. A teraz by som sa chcel podeliť o môj názor, prečo som tak urobil. Samozrejme, nechcem vás priveľmi ovplyvniť, ale chcem vám skôr ukázať ako rozmýšľam, keď si niečo vyberám.

V prvom rade som chcel niečo, na čom by som mohol čítať elektronické publikácie. Pretože teraz je veľa začínajúcich autorov, ktorý publikujú na internete. A zároveň sa v internetových obchodoch dá dostať ku knihám pomerne jednoducho a nie za úplne draho. A už som na tablete čítal a viem, že mi to akurát pasuje do ruky. A dnes, keď už sa dá nastaviť svietivosť a nočný mód, nemal by to byť taký problém. Ale stále, ak by som chcel čítať, tak čítačka by pre mňa bola úplne ideálna, nie?

DRM, vrah digitalizácie.

DRM je niečo, čo overuje originalitu hry, poviedky, čohokoľvek. A robí t cez internet. Akonáhle by moja čítačka nemala zakomponovanú Wi-Fi, tak by som tam niektoré – ani originálne – EPUB formáty neotvoril, len pretože by to nevedelo overiť pravosť. Tablety vo väčšine prípadov sú vybavené Wi-Fi adaptérom takže sa tam veľmi takejto veci báť nemusím. A celkovo si myslím, že keď budú vydavatelia riešiť tento problém týmto spôsobom, tak samostatne zabijú trh s elektronickými knihami. Nechápte ma zle, milujem tlačené knihy a ich vôňu a všetko okolo toho, ale to nie je dôvod aby som bránil rozmachu budúcnosti. Predsa len by malo byť jednoduché dostať sa k elektronickým, či audio knihám. A nie tento DRM problém.

Z pohľadu autora.

Ako autor a niekto, kto samostatne publikuje na internete – zdarma, som si povedal, že je fajn mať zariadenie, na ktorom v prípade potreby viem aj písať, alebo si robiť poznámky. Zvláda to aj telefón, to áno, ale predsa len tablet má väčšiu plochu. A zároveň sa k nemu dá dokúpiť puzdro s klávesnicou a je to veľmi malý prenosný počítač. Nikdy to nebude plnohodnotné, ale v prípade, že ma zasiahne múza, tak sa na tom píše lepšie ako na prťavej obrazovke smartfónu. To my musíte dať za pravdu. A má to jednu výhodu oproti diáru, je to hneď v dokumente, ktorý môžete otvoriť na počítači.

Zároveň som ale potreboval Android zariadenie, na ktorom by som vedel overiť, či ten EPUB, ktorý sem tam skúšam vytvoriť bude schopný fungovať aj v takejto čítačke elektronických kníh. Viem, že iOS mám na čom skúšať, Windows a Windows Phone mám na čom skúšať, ale Android som nemal na čom skúšať. A tablet s Androidom sa hodí. Samozrejme nechcel som do toho vraziť celý majetok, takže som sa uskromnil na veľmi lacné zariadenie, ale o to lepšie. Ak to zvláda také zariadenie, je to super. O to viac ľudí to môže otvoriť.

Bola to chyba?

Nemyslím si. Má to síce svoje chyby, ale vyslovene na čítanie a písanie, na čom som ten tablet v prvom rade kupoval je to úplne dostačujúce. Možno sa to zdá ako prehrešok proti normálnej logike, ale treba si uvedomiť, že som to kúpil ako rozširujúcu, alebo núdzovú možnosť na písanie. A keď som mal počítač v servise tak mi to veľmi pomohlo. Pretože som písal ďalej to, čo by som inak nemohol.

Čiže zvážte si to. Ďakujem za pozornosť a ahoj!

odporučené1 odporúčania