Ahoj, dnes by som sa chcel vyjadriť k budúcnosti môjho písania a trochu vás nechať nahliadnuť pod tvorivé krytie mojich projektov. Ako internetový autor hovorím verejne veľmi málo vecí. Z jednoduchého dôvodu – väčšinu vecí, čo chcem urobiť buď neurobím, alebo ju urobím o desať rokov neskôr. To platí aj pre moje vlogovanie ku ktorému som sa vrátil po 9 rokoch. Super, nie?

Takže áno znova vlogujem. Ale to neznamená, že prestanem blogovať. Nevylučujem, že sem tam napíšem o tom istom, ako budem hovoriť vo videu a vice versa. Rozhodne chcem naďalej písať, ale niekedy je jednoduchšie sa postaviť pred kameru a nahovoriť to. Eh. Nahovoriť áno, ale potom do zostrihať je umenie. A na mojom počítači, ktorý ma sem tam rád hnevá je to umenie2. Mám rád svoj počítač, to áno, ale jednoducho začína na ňom byť cítiť vek a viem, že to takto nebude môcť byť navždy. Ale zas radšej píšem, ako robím videá. Aj keď ma to baví.

Túlavá

Myslím si, že toto je teraz téma, ktorú omieľam svojím kamarátom veľmi často. Už od roku 2015. No, ale o tomto budem hovoriť aj na videu, takže nezabudnite ma nezabudnite odoberať (vlogy budem pridávať aj sem).

Ale aby som to zhrnul, tak vždy som chcel, aby celá Túlavá vychádzala naraz. Čo sa mi žiaľ nepodarilo. Pretože som zistil, že nestíham revízie. A áno správne, pokračovanie po tretej sérií nepribudlo vyše roka. Ospravedlňujem sa. Dôvod? Jednoduchý.

Chcel som najprv všetko napísať. A tak som to aj spravil. Napísal som všetky zvyšné diely až do konca. Bola to veľmi emotívna cesta, ale stála za to. Ale to posúdite sami, keď príde správny čas.

Áno horšie to je s revidovaním týchto epizód, pretože jedna epizóda má aspoň 38 normostrán. Priemerne to tak vychádza. Maximálny počet by mal byť 45 normostrán, ale pri poslednej epizóde som sa hornú hranicu rozhodol ignorovať. Takže je tam o niečo viac textu. A celé toto revidovanie zase zaberá extrémne veľa času – hlavne, keď som zistil, že v niektorých momentoch vypadáva font po exporte a rozhadzuje to celý dokument. Čo viac si priať, nie? Takže áno, Špajdy bojuje aj s výslednými exportami. Ale už by všetko malo byť v poriadku, vyriešené a pripravené. A tak by sa nová bonusová epizóda zo 4. série mala objaviť už 1. januára na internete. Ale stále, je to len bonusová epizóda a je to skôr chtíč, ako sľub. Pokojne sa môže stať, že sa uverejní v rovnaký deň, ako 1. epizóda 4. série. Ale aby som sa dostal k veci. Ohlasujem 4. sériu. Dobre?

121217 1652 Trokuzkadh3

Áno ja viem, už ste to videli na Facebooku, ale aby som to uviedol na správnu mieru. Je tam presný dátum. Je napísaný trochu inakšie, ako som pôvodne chcel, ale je tam. Takže prvá epizóda štvrtej série bude uverejnená 4. januára 2018, dobré nie? A zároveň chcem oznámiť názvy epizód. Nie sú z tohto plagátu práve úplne jasne vidieť.

121217 1652 Trokuzkadh4

Ak ste to prečítali, máte u mňa malé bezvýznamné plus.

A teraz to napíšem ako človek normálnym textom:

S04E00 Matúš & matka (1./4. január)

S04E01 Iluzionista (4. január)

S04E02 Pavučina (11. január)

S04E03 Roderika (18. január)

Samozrejme už sa chytá aj piata a šiesta séria a mali by ísť normálne vo februári a marci na verejnosť. A ešte čerešnička na torte. Síce sa nechystám urobiť EPUB verzie, len PDF tak najskôr sa po tomto humbuku stane zlúčenie všetkých epizód do jedného enormného dokumentu, najskôr s bonusmi a zaujímavosti z tvorenia. A keď to bude, tak ten dokument dokopem aj do EPUB formátu. Sľubujem. (Teraz klamem – eh, nie, len berte to s nadhľadom, že to môže zabrať čas.)

A to píšeš len Túlavú?

Eh. Ehm. Nie? Skutočne nie. Však nie tak dávno som uverejnil poviedku Udalosť
a vždy robím viac vecí naraz. Pretože som rád v kole tvorenia, ale aby som sa nezbláznil musím to striedať. A nakoľko je teraz Túlavá enormnou súčasťou môjho každodenného života a trápenia sa, sem tam potrebujem vydýchnuť.

A tak som napísal interaktívnu poviedku. Volá sa Tieň, a zatiaľ nie je uverejnená, pretože sa nehodí na predvianočné obdobie. To je prvý dôvod. Druhý je, že netuším, ako idem revidovať interaktívnu poviedku. Špajdy, čo je to interaktívna poviedka?

Ako je to veľmi atypický formát pre poviedku. Ale jednoducho je to poviedka, kde sa v istom momente zastavíte a musíte sa rozhodnúť za hlavnú postavu, čo urobí. Tak ako to teraz je pri počítačových hrách, či interaktívnych grafických novelách. Takéto body sú v tejto poviedke dva. A poviedka ma v sebe štyri konce a svojimi akciami sa dostanete jednému z nich. Akurát je aj pre mňa pomerne ťažké udržať si dáky ten prehľad o tom, čo sa v ktorej línií príbehu stalo, lebo sa mi to pletie. Síce pár postáv, ale tých istých. Ale Tieň
určite uvidíte. Najskôr však v januári.

Vydáš niekedy tlačenú knihu?

Niekedy určite. Kedy? Na to odpoveď neviem. Ale určite nechcem ostať pri jednej.

Bude to Dievča X, ako si už spomínal?

Jedna z nich určite. Ale nie prvá. Toto rozhodnutie som urobil tento týždeň, pretože som zistil, že ohľadom tohto príbehu mám sám v niektorých prípadoch veľmi nejasno. Za to jeden príbeh som raz napísal a teraz ho chcem len prepísať a upraviť tak, aby bol zaujímavý pre čitateľa, či vydavateľstvo. A to by ani nemuselo trvať tak dlho, pretože v podstate to je revízia už raz mnou napísaného príbehu. Osobný deadline na toto, je 2021, ale budem omnoho radšej ak to stihnem skôr.

Iný literárny seriál, alebo seriál?

Toto je otázka. Po Túlavej som si nie som istý, či chcem robiť ešte niekedy literárny seriál. Je to sranda, ale je to veľmi čas konzumujúce a výsledky z tejto konkrétnej veci nie sú až tak úplne podľa mojich predstáv. Nie sú zlé, ale nie sú ani také, aby som to robil znova. Chybný kód mal oveľa väčší štatistický úspech.

Seriál. Nepracujem v televízií, to nie, takže ak hraný seriál, tak jedine webseriál na YouTube.

A možno sa k tomu veľmi nemám, ale dakde v úzadí som stvoril koncept, vymyslel som začiatok a koniec. Ale určite by som si to teraz naplánoval inak. Či už to skončí ako literárny seriál, alebo webseriál urobil by som to inak ako s Túlavou. Ale zatiaľ sa na to veľmi nechystám – možno o deväť rokov.

A záverom poviem už len toľko, že sa ospravedlňujem za svoj výlev a že som vám ukradol pár minút vášho času. Samozrejme ďakujem za prečítanie, poteší ma „páčik“ aj odber aj komentár.

Banzai!

Páči sa mi článok0 odporúčania