Ahoj! Dnes by som Vám chcel predstaviť koncept interaktívnej poviedky. Na začiatok chcem len povedať, že tento koncept som nevymyslel ja. Kedysi dávno som mal knižku, ktorá fungovala na tomto princípe. Osobne si nemyslím, že to má v tlačenej podobe budúcnosť, ale v dobe digitálnych médií a elektronických čítačiek, to zažiariť môže. Hlavne teraz, keď ľudia milujú interaktívne veci. Keď je v obľube možnosť výberu a ovplyvnenia deja. (Hlavne medzi hráčmi v mnohých hrách, aj ak sú to len drobné rozhodnutia, tak je to super.) Zažil som to aj pri divadelnej hre. Teda ide o to, že v bode poviedky budete mať možnosť sa rozhodnúť.

NAPÍSANÁ POVIEDKA

Jup, presne tak. Poviedku som už napísal, ale nehodí sa do tohto predvianočného obdobia, takže na internete sa ocitne až v priebehu ďalších pár mesiacov – podľa času na revízie. Nakoľko táto poviedka má štyri konce, ku ktorým môžete svojimi rozhodnutiami prísť, tak je o to viac textu v jednom príbehu. Teda vlastne štyroch. Jednoducho sa v tom človek môže veľmi rýchlo zamotať a musím na to dávať aj sám pozor.

Ako som už povedal, môžete si vybrať ako dej bude pokračovať. V poviedke sú dve takéto miesta, ktoré ovplyvnia koniec.

Keď budete čítať, narazíte na zvýraznený text. Jeden zelený a jeden červený. Momentálne, farby sa možno zmenia na iné. Text je na čiernom podklade a sú dve možnosti A.), B.) a vždy napísané, čo hlavný protagonista urobí. Za textom je napísané číslo strany, kde príbeh pokračuje a zároveň celý tento text funguje ako odkaz na danú stranu.

Je to kvôli tomu, že keď som napísal možnosť A na strany 3-6, tak logicky nemôžem napísať možnosť B na strany 3-6, ale začínam na 7. Takže to trochu navýšilo počet strán, ale to nevadí.

POKRAČOVANIE

Takáto poviedka funguje len ako samostatný celok. Nemôže mať pokračovanie, pretože ja oficiálne netuším, ako to skončilo. Teda áno poznám všetky 4 konce, ale neviem ako to skončilo pre každého čitateľa. Jednoducho komplikovaná robota. Čiže takéto veci najskôr budem robiť, len pri krátkych poviedkach. Lebo ak by som takto chcel napísať celý príbeh, tak by som si najskôr odhryzol príliš veľa a príbeh by tým utrpel vážne ujmy. Takže radšej menej a dobre.

Určite mi povedzte svoj názor na to, čo si o interaktívnych poviedkach myslíte a či by som to mal trochu urýchliť, lebo ste zvedavý.

Banzai

Páči sa mi článok0 odporúčania