Ahoj, znova Vás vítam pri mojom blogu. Tento krát to bude sčasti o technických veciach a sčasti o písaní a organizácií písania. Presne tak budeme sa baviť o cloudových úložiskách a službách. Chcem to napísať tak, aby to pochopili aj ľudia menej technicky zdatný a zároveň to dávalo zmysel aj po technickej stránke. Samozrejme to chcem skôr zovšeobecniť pre širokú verejnosť, pretože všetci to radi napíšu, akoby to bola každodenná vec. Ono aj je, ale nie pre každého.

Čo je to CLOUD?

Skúsim to vysvetliť svojimi slovami, bez veľmi technických pojmov. Cloud [klaud] vo svete informačných technológií predstavuje službu, ktorú môžete využiť na ukladanie vašich súborov na internete. Vždy na prístup k takejto službe, cloudu a súborom uloženým potrebujete prihlasovacie údaje. E-mail a heslo. Bez nich sa k týmto súborom nikto nedostane. (Samozrejme ak máte dobré heslo a nedá sa prelomiť úplne ľahko – heslá ako 12345 nie sú moc dobré a internetoví zlodeji ich uhádnu aj bez námahy.) Veľa takýchto služieb navyše používa dvojstupňové overenie, ak sa im nezdá zariadenie z ktorého sa práve prihlasujete. Buď vám pošlú e-mail na inú adresu s bezpečnostným kódom, alebo SMS s daným kódom. Vždy je dobré mať štipku obozretnosti, predsa len sme na internete a opatrnosti nikdy nie je dosť.

Do cloudu môžete ukladať svoje fotografie, dokumenty, videá a ďalšie veci, čo si potrebujete niekam uložiť.

Aký to má význam?

Je ich viac. Prvá výhoda takto uložených súborov je, že nie sú uložené na vašom pevnom disku. Čiže vám nezaberajú miesto a máte viac priestoru na iné veci. A zároveň k týmto fotkám, dokumentom a podobne môžete pristupovať z iných zariadení. Počítač v kancelárií, mobil, tablet, alebo neviem, čo ešte môžete mať za zariadenie. Môj prípad je taký, že som sa často presúval a osobne ma nebavilo neustále so sebou vláčiť a vyťahovať notebook. Takže ak som mal mobil, alebo tablet, tak som písal na ňom. Veľmi často vo vlaku píšem na mobile, či tablete. Lebo je jedno na čom to píšem. A na tablete sa mi dobre aj čítajú a revidujú moje dokumenty, či dokumenty iných. Stačí, aby som ich mal v cloude a po načítaní v počítači sa zmeny ihneď prejavia aj tam. Čiže moje poznámky a komentáre sú vždy všade so mnou. Takže viem zrýchliť svoje fungovanie.

Druhá výhoda je možnosť pracovania skupinovo na jednom projekte. Veľkou výhodou pri cloude je, že si môžete zvoliť, s ktorými ľuďmi chcete dokument zdieľať, ak na ňom potrebujete pracovať viacerí. Aj v momente, keď toto píšem prebieha gramatická korektúra na jednom mojom výtvore na takto uloženom dokumente. A už raz bol kontrolovaný v inom meste. A to som sa nepohol so svojho miesta. Tiež takto môžete zdieľať väčšie množstvo fotografií s konkrétnymi osobami ako keby ste to mali posielať cez mail, či po fotke cez Messenger.

Tretia výhoda je neustále zálohovanie. Jednoduchý príklad. Do školy som robil maturitný film. Sedel som za počítačom a kreslil ho. A zrazu sa Windows zbláznil a už nešiel. Proste umrel mi počítač. A tak som si ho zatvoril a pozeral do okna. Profesorka mala z toho chytila stres, že čo teraz budem robiť. Ja som len s pokojom Angličana povedal, že všetko mám zálohované. Tak sa upokojila. A doniesol som si potom bratov počítač a pokračoval som tam, kde som skončil. Pretože som to mal zálohované cloudom. Ak by som to nemal zálohované (čo by som asi aj tak mal na externom disku, či flashkách aspoň) tak by som prišiel o celý film. Asi by ma porazilo.

Kto je poskytovateľom Cloudovej služby?

Väčšinou je to väčšia spoločnosť, ktorá má aj kopu iných služieb.

Napríklad je to Google Drive od Google, čiže ak máte Gmail
máte prístup aj k službe Google Drive, alebo teda Google Disk.

Od Microsoftu je to OneDrive, ak máte Microsoft konto (windowslive.com, live.com, outlook.com, outlook.sk, hotmail.com) tak môžete využívať toto úložisko.

A od Apple
ju to iCloud. Ak máte Apple ID, tak iCloud môžete využívať.

V základe je myslím všade cca 5 – 7 GB úložného priestoru, ktorý si môžete navýšiť, ale to už sa platí. Základ je zdarma. Iná cloudová služba je napríklad DropBox. A ak neviete, čo a ako spýtajte sa vašich technický zdatných kamarátov. Ale je to jednoduché ako facka.

Ďakujem, že ste si prečítali tento článok a dúfam, že ste sa z neho niečo dozvedeli.

Banzai!

Páči sa mi článok0 odporúčania