Pripravili sme pre vás jednoduchý dotazník, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní. Ceny čítačiek elektronických kníh neustále klesajú a mnohí ľudia považujú túto cenu za férovú pre zariadenie, ktoré sa používa iba na čítanie elektronických kníh.

Na druhej strane tieto čítačky sú jednoduchými elektronickými zariadeniami, ktoré majú technické limity a obmedzenia (ako napríklad obrazovku). Hoci niektoré z nich majú aj extra vlastnosti a môžu sa použiť napríklad aj na prezeranie webových stránok, ich hlavným a častokrát jediným účelom je pohodlie a radosť z čítania.

Hoci sú tablety drahšie ako čítačky elektronických kníh, sú všestrannejšie a poskytujú širšiu škálu využitia. Môžeme ich použiť napríklad na posielanie a prijímanie e-mailov, pozeranie filmov, počúvanie hudby a hranie rôznych počítačových hier. Okrem iného aj na čítanie elektronických kníh s obrázkami a videami.

Zvyčajne, keď si chce niekto kúpiť takého elektronické zariadenie, pozerá sa na rady odborníkov, tí vám ale v tejto situácii len povedia základné údaje o každom z nich a nepomôžu vám s vašimi potrebami a zámerom budúceho využitia daného zariadenia.

Tento dotazník vám môže pomôcť správne sa rozhodnúť.

Venujte mu pár minút a odpovedzte na 10 jednoduchých otázok.

Ako často čítam knihy?

1. Pravidelne.
2. Príležitostne.

Je pre mňa čítanie vo farbách dôležité?

1. Áno.
2. Nie.

Najbežnejším rozdielom medzi čítačkami a tabletmi je v obrazovke a jej kvalite. Čítačky elektronických kníh majú e-paper screen, ktorý si nevyžaduje podsvietenie a čierno-biele zobrazenie, je štandardom pre tieto elektronické čítačky. Hoci sa na trhu objavujú aj farebné čítačky, tie nikdy nebudú takej kvality ako obrazovky tabletov.

Aké typy kníh najčastejšie čítam?

1. Text (beletria).
2. Text s obrázkami a/alebo inou grafikou (sprievodcov, kuchárske knihy, učebnice).

Z dôvodu čierno-bieleho zobrazenia kníh na čítačkách je najvhodnejší typ kníh beletria. V prípade kuchárskych kníh, cestopisných kníh alebo učebníc budete pravdepodobne pracovať s textom (napríklad písanie poznámok, vyznačovanie textu) a práve v týchto prípadoch je lepšie si kúpiť tablet namiesto čítačky.

Ako dlho čítam knihu v jednom kuse (bez prestávky)?

1. Viac ako hodinu.
2. Menej ako hodinu.

Táto otázka sa môže zdať neopodstatnená. Ale v dnešnom svete internetu a sociálnych sietí je dôležité si stanoviť či a do akej miery sa chcem na čítanie knihy sústrediť a či chcem byť niečím alebo niekým vyrušovaný/á? Ak chcete zabudnúť na okolitý svet, vyberte si čítačku. Táto otázka úzko súvisí s nasledujúcou otázkou.

Som znepokojený/á ohlaďom namáhania očí a vplyvu LCD obrazoviek na môj zrak?

1. Áno.
2. Nie.

Namáhanie si očí je vážny problém. Mnohí ľudia používajú počítač aj vo svojej práci a to na každodennej báze. Pozeranie sa na LCD obrazovku 8 hodín denne môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. A to práve preto, že táto obrazovka využíva zdroj svetla na podsvietenie obrazovky. Inými slovami to znamená, že sa pozeráme do určitého zdroja svetla a to celých 8 hodín denne. Keď vám nevadí používať tento typ obrazovky aj pre zariadenie, ktoré budete používať najmä na čítanie kníh, vyberte si tablet. V prípade, že vaša odpoveď na otázku číslo 4 je “A” a knihu čítate viac ako hodinu, tak si určite vyberte čítačku elektronických kníh. Je oveľa šetrnejšia k vašim očiam.

Bude toto zariadenie používať aj niekto iný z mojej rodiny?

1. Áno.
2. Nie.

Otázka č.6 je veľmi dôležitá. Mobilné (elektronické) zariadenia sú rodinným rozhodnutím. Ak sa zhodnete a budete používať zariadenie len na čítanie ekníh, čítačka je tá správna voľba. Tablety možno využiť na viaceré použitia. Napríklad si môžete stiahnuť rôzne “e-reading” aplikácie a týmto spôsobom si môžete vytvoriť samostatné “ebook” knižnice a tým oddeliť knihy všetkých členov rodiny. Naopak, čítačka elektronických kníh je väčšinou spájaná s jedným kontom a tak všetci členovia rodiny majú prístup do jednej knižnice.

Budem používať toto zariadenie na čítanie kníh s mojimi deťmi?

1. Áno.
2. Nie.

Tablet je vhodná voľba v prípade, že chcete používať toto zariadenie na čítanie kníh s vašimi deťmi. Nielenže si vychutnáte farebné knižky, ale otvára vám dvere do sveta interaktívnych detských knižiek a publikácií.

Chcem mať neustály prístup k internetu?

1. Áno.
2. Nie.

Ak potrebujete neustály prístup k sociálnym médiám, alebo ak čítate iné knihy ako napríklad beletriu alebo si chcete písať poznámky počas čítania, mali by ste si kúpiť tablet. Ide vlastne o otázku internetu a schopnosti tohto zariadenia pracovať s webom. Štandardom pre obe zariadenia je WiFi, avšak dôležitá je kvalita internetu a jednoduchosť jeho používania. A v prípade čítačky to nie je až tak jednoduché.

Očakávam, že mi toto zariadenie pomôže sústrediť sa na čítanie?

1. Áno.
2. Nie.

Táto otázka úzko súvisí s otázkou č.4. Ak chcete čítať dlhšie, musíte sa sústrediť viac. Tablety predstavujú mnohostranné využitie a pre milovníka kníh práve toto môže byť rozptýlením. Faktom je, že práve s tabletom nie je reálna šanca byť “offline” a sústrediť sa len na čítanie.

O ktoré iné vlastnosti zariadenia mám záujem?

1. Hudba, napísaný prejav.
2. Hudba, napísaný prejav, videá, hry, internet, e-mail.

Práve teraz môžete začať premýšľať nad svojimi potrebami a požiadavkami na dané zariadenie. Niekto si môže jednoducho povedať chcem zariadenie len na čítanie kníh, a tak čítačka je rýchla voľba. Ale niekto iný má aj iné nároky a požiadavky na dané zariadenie a v tom prípade je čas premýšľať nad vlastnosťami a možnosťami jeho využitia okrem čítania ekníh.

All 10 questions completed!


Share results:

Tento dotazník vám môže pomôcť správne sa rozhodnúť.

Want more stuff like this?

Get the best viral stories straight into your inbox!
Don`t worry, we don`t spam
Odporučiť0 recommendations