Predstavte si, že si kúpite knihu, ktorá má takú ochranu ako bankovka a nedá sa na žiadnom kopírovacom stroji vyhotoviť kópia a môžete ju otvoriť len niekoľkokrát napriek tomu, že si ju kúpite. Môžete ju čítať len obmedzený počet dní, môžu ju čítať napríklad len šiesti ľudia na šiestich miestach, nemôžete ju požičiavať a ani nikomu ďalej predať.

Toto je spôsob, ako sa predávajú elektronické knihy.

Zoberte si príklad. Máte knihu XY, ktorá stojí 5,87 euro a je v papierovej forme. Knihu si prečítate, požičiate priateľom, čítate ju kdekoľvek, koľkokrát chcete, keď si odfotíte stranu, ktorá vás zaujme, nikto vás nežaluje a nerobí z vás nikto zločincov. Kúpte si tú istú knihu, ale tentokrát v elektronickej podobe. Rozdiel? Zaplatíte síce „len“ 4,95 euro a ušetríte 98 centov. Ale stojí to zato?? Keď dočítate knihu, nemôžete ju ďalej požičať, predať, kopírovať stranu, ktorá vás zaujme, jednoducho vôbec nič. Môžete ju mať odloženú iba ak v PC. Všetko, čo by ste urobili pri elektronickej knihe na rozdiel od papierovej by z vás urobilo zločinca.

Stojí za tým DRM – Digital Rights Management ochrana, ktorú ešte žiadne kníhkupectvá a ani žiadne vydavateľstvo nepochopilo a neprináša vôbec nič. Naivná vidina ziskov je tak priehľadná, že namiesto toho, aby pripravili pre čitateľov niečo naozaj atraktívne, ich len obmedzujú a aj tak nútia ďalej kupovať knihy v papierovej forme alebo knihy kopírovať, požičiavať, ďalej predávať, ale nie kupovať elektronické knihy. Myslia si, že DRM ochrana zastaví ľudí a prestanú kopírovať knihy. Ktorá DRM ochrana sa nedá prelomiť a zastaví to?? Ako to dopadlo pred rokom, keď francúzska spoločnosť Ubisoft prišla s neprelomiteľnou DRM ochranou?? Neprelomiteľná DRM ochrana Ubisoftu prelomená!! Dočítali sme sa to ešte v deň, kedy svoju DRM ochranu len predstavovali!

„Myslíme si, že DRM ochrana je kontraproduktívna, pretože zaobchádza so zákazníkmi ako so zločincami. Je pribúdajúce množstvo dôkazov, že digitálni výrobcovia, ktorí opustili DRM ochranu, majú oveľa väčšie tržby. Mnoho kupujúcich eBooks sa DRM nepáči, pretože ich obmedzuje plne si vychutnať digitálne knihy. Rôzne DRM formáty, ničia prísľub eBooks a ich kompatibilitu s rôznymi zariadeniami. Napríklad, nie je možné prečítať si ePUB na Kindle, alebo pri množstve smartphonov si zobrať svoju obľúbenú knihu do telefónu, lebo obmedzujú používanie kópií publikovaných prác. V Smashwords publikujeme len DRM-free a fungujeme. “

Nie len Smashwords, ale aj na eKnižkách fungujeme DRM-free.

Obmedzujú vás takto aj pri knihách, ktoré sú v papierovej forme???

To isté bolo aj s hudbou. Prečo producenti upúštajú od DRM ochrany?? Keby to bolo také potrebné a prospešné, nebolo by to skôr naopak??

Steve Jobs (Bývalý predseda správnej rady Apple Inc.,) mal v Londýne pred niekoľkými rokmi tlačovú konferenciu s popredným hudobným vydavateľstvom EMI a obe firmy sa dohodli na odstránení DRM ochrany z hudobných súborov tohto vydavateľstva. Všetky piesne budú enkódované v 256 kbps kvalite AAC, za cenu 1.29 USD.
„EMI Music spúšťa sťahovanie digitálnych hudobných súborov bez DRM ochrany v špičkovej kvalite zvuku zo svojho celého digitálneho repertoáru.“

Nie je uvážlivé urobiť to isté aj s knihami, alebo treba prejsť tou istou cestou, aby bol záver taký istý??

odporučené1 odporúčania